Ρεάλ-Ουνικάχα 82-93: Φονέας των γιγάντων και πρόκριση της Μάλαγα στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας

Η Ουνικάχα Μάλαγα, μετά την Μπαρτσελόνα, νίκησε και την Ρεάλ Μαδρίτης με 93-82 στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας και προκρίθηκε στον τελικό, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Τενερίφη-Μπανταλόνα.

Αν και η Ουνικάχα Μάλαγα είχε για περισσότερη ώρα το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Οι δύο ομάδες πήγαινε χέρι-χέρι και έγιναν εναλλαγές στο σκορ και ήταν ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (39-39).

Οι Ανδαλουσιανοί ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-20, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-59). Η Ουνικάχα Μάλαγα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο  και νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 93-82.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Κράβιτς και Οσετκόβσκι με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ταβάρες και Ντεκ με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-39, 59-66, 82-93