Μούρθια-Ρεάλ 80-88: Με double double των Ταβάρες και Χεζόνια

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μούρθια με 88-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-12.

Αν και η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-12, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-23, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-55). Αν και η Μούρθια μείωσε την απόσταση στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 25-17, η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 88-80.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες (11ρ. και δύο ασίστ) και Χεζόνια (10ρ. και μία ασίστ) με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μούρθια ξεχώρισε ο Πίστοβι με 20 πόντους, με τους Άντερσον και Μπέγιας να βάζουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-20, 32-40, 55-71, 80-88