Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 89-74: Οι Βέσελι και Αμπρίνες έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και για αυτό οι μπλαουγκράνα νίκησαν την Μπασκόνια με 89-74, για την δεύτερη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Υπενθυμίζουμε ότι η καταλανική ομάδα θα παίξει με τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (7/10), για την πρεμιέρα της Euroleague.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μπασκόνια να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Οι Βάσκοι συνέχισαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-39).

Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-7, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-58). Πολύ δυναμικά συνέχισε η Μπαρτσελόνα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, κατάφερε να νικήσει την Μπασκόνια με 89-74.

Οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ με 1-1 στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Βέσελι και Αμπρίνες με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Τόμπσον και Ένοχ με 13 και δώδεκα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-51, 65-58, 89-74.