Βαλένθια-Μπανταλόνα 101-97: Παραμένουν αήττητες οι νυχτερίδες παρά την «27αρα» του Γκάι

Η Βαλένθια νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 101-97 στην παράταση και έκανε το 2-0 στο Ισπανικό πρωτάθλημα, ενώ οι "πράσινοι" σημείωσαν δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

Ανταγωνιστικές και οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με την Βαλένθια με επτά σερί πόντους, να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Η Μπανταλόνα με έντεκα σερί πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 16' λεπτό (37-33). Οι γηπεδούχοι με δέκα σερί πόντους προσπέρασαν στο σκορ και πάλι και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Αν αι οι "νυχτερίδες" είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "πράσινους" να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο 38' λεπτό (87-83). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (87-87). Η Βαλένθια ήταν πιο αποτελεσματική στην παράταση και με ένα επί μέρους σκορ 14-10, νίκησε την Μπανταλόνα με 101-97.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Χάρπερ και Ριβέρο (11ρ.) με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισε ο Γκάι με 27 πόντους, με τους Τόμιτς και Βίβες να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-37, 67-61, 87-87, 101-97 (1η παράταση)