Μπαρτσελόνα-Τζιρόνα 88-77: Οι μπλαουγκράνα προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Τζιρόνα με 88-77 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Μπανταλόνα.

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε δίχως τους Σανλί, Μαρτίνεθ και Χίγκινς, αλλά έδειξε από τα πρώτα λεπτά ανταγωνιστική και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16).  Οι μπλαουκράνα κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-37).

Η Τζιρόνα μπήκε δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις, με την ομάδα του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να βρίσκει απαντήσεις και να προηγείται με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-59). Η Μπαρτσελόνα διεύρυνε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Τζιρόνα με 88-77, με αποτέλεσμα να προκριθεί για τον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Μπανταλόνα.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σατοράνσκι και Γιουκομπάιτις με 13 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Τζιρόνα ξεχώρισαν οι Μίλετιτς και Τέιλορ με 25 και δέκα πόντους, με τον Μάρκ Γκασόλ να σκοράρει έξι πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-16, 45-37, 66-59, 88-77