Μανρέσα-Μπανταλόνα 89-96: Οι πράσινοι προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας

Η Μπανταλόνα νίκησε την Μανρέσα με 96-89 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μανρέσα να έχει το πάνω χέρι, αλλά ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17).  Υψηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (29-20), με τους "κόκκινους" να ανεβάζουν τον ρυθμό και να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-37).

Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-23, προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-69). Το ματς ήταν ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο, με την Μπανταλόνα να έχει τον πρώτο λόγο και να νίκησε την Μανρέσα με 96-89. Μετά από εννέα χρόνια, η Μπανταλόνα προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Γκάι και Ρίμπας με 18 και 16 πόντους αντίστοχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Χάρντινγκ και Μπορτολάνι με 24 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-17, 46-37, 69-70, 89-96