Ρεάλ-Τενερίφη 86-77: Πουαριέ και Γιαμπουσέλε έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Η Ρεάλ Μαδρίτης με κορυφαίους τους Γιαμπουσέλε και Πουαριέ, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Τενερίφη με 86-77 και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 4-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-2.

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Αν και η Τενερίφη μείωσε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι μερένγχες βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-54). Αν και οι "νησιώτες" συνέχισαν να πιέζουν στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε την διαφορά και νίκησε με 86-77.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιαμπουσέλε και Πουαριέ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Φιντιπάλντο και Γκαμπλ με 24 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-18, 40-35, 58-54, 86-77