Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 68-84: Ο Γιουκουμπάιτις έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπιλμπάο με 84-68 εκτός έδρας και έκανε το 4/4, ενώ η ομάδα από την χώρα των Βάσκων δεν έχει πετύχει την πρώτη της νίκη στους πρώτους τέσσερις αγώνες.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά και η Μπαρτσελόνα παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Αν και η Μπιλμπάο πέρασε μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (25-22, 13'), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις, προσπέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-45). Αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Μπιλμπάο με 84-68.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπιλμπάο διακρίθηκαν οι Ντελγκάδο και Γκούντελοκ με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-18, 33-41, 45-64, 68-84