Ρεάλ-Ομπραντόιρο 78-68: Mε οδηγούς Πουαριέ και Γιουλ κράτησε το απόλυτο η βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Ομπραντόιρο εντός έδρας με 78-68 και έκανε το 3/3 στο Ισπανικό πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Αν και η Ομπραντόιρο πίεζε για να μειώσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, η βασίλισσα διατήρησε την διαφορά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Ομπραντόιρο να πιέζει, αλλά τους μερένγχες να κρατάνε τον έλεγχο και τους δύο συλλόγους να είναι ισόπαλοι στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-51). Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 27-17 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ομπραντόιρο με 78-68, κάνοντας το 3/3.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Πουαριέ (8ρ.) και Γιουλ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ομπραντόιρο διακρίθηκε ο Έλενσον με 20 πόντους και εφτά ριμπάουντ, με τους Ρόμπερτσον και Σκράμπ να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-30, 51-51, 78-68.