Μπανταλόνα-Μπασκόνια 72-61: Στραγγαλισμός για τους Βάσκους

Η Μπανταλόνα νίκησε την Μπασκόνια εντός έδρας με 72-61 για την τρίτη αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπανταλόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει λόγω της πίεσης της Μπασκόνια και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).  Οι γηπεδούχοι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 15-5 και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-24).

Η Καταλανική ομάδα "έχτισε" μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πάρα το γεγονός ότι η Μπασκόνια έβγαζε αντίδραση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-42). Ίδια κατάσταση και στην τέταρτη περίοδο, με την Μπασκόνια να πιέζει, αλλά την Μπανταλόνα να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 72-61, αναγκάζοντας τους Βάσκους στην πρώτη τους φετινή ήττα στο Ισπανικό πρωτάθλημα, πέντε μέρες πριν το ματς της πρώτης αγωνιστικής της EuroLeague με τον Ολυμπιακό.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκε ο Μπροντιζάνσκι με 17 πόντους, ενώ οι Γουίλις και Τόμιτς σκόραραν από 15 πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Μπόλντογουιν και Σεντέρσκις με 23 και εννιά πόντους ανίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-19, 35-24, 55-42, 72-61