Μπαρτσελόνα-Μούρθια 85-78: Μιροτιτς και Χίγκινς έδωσαν την νίκη στους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μούρθια με 85-78 στην πρώτη αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-14). Η Μούρθια μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι μπλαουγκράνα διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-28).

Η Μούρθια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 30-16 με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58). Παρότι η Μούρθια πέρασε μπροστά με τρεις πόντους στην τέταρτη περίοδο (58-61, 32'), η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση  και νίκησε με 85-78.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μιροτιτς και Χίγκινς με 18 πόντους έκαστος, με τον Καλάθη να σκοράρει εννιά πόντους. Από την Μούρθια ξεχώρισαν ο Τέιλορ και ο Λίμα με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-14, 42-28, 58-58, 85-78