ACB: Με το δεξί οι Μπρεογκάν, Μπέτις, Μπανταλόνα, πήρε το ντέρμπι η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια επικράτησε της Βαλένθια με 72-67 και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Ισπανικό πρωτάθλημα, όπως το ίδιο έκαναν και η Μπρεογκάν, η Μπανταλόνα και η Μπέτις.

Μπρεογκάν-Τενερίφη: 92-73

Η Μπρεογκάν μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Αν και η Τενερίφη πίεσε, η Μπρεογκάν διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-41).

Η ομάδα από το Λούγκο φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και νίκησε την Τενερίφη με 92-73.

Από την Λούγκο ξεχώρισαν οι Μούσα και Μαχαλμπασιτς με 25 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Γουίλτζερ και Φιτιπάλντο με 18 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-19, 48-41, 68-55, 92-73

Μπανταλόνα-Μπιλμπάο: 85-79

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16). Αν και πίεσε και κράτησε χαμηλά το σκορ η Μπιλμπάο, η Μπανταλόνα δεν βρέθηκε στιγμή πίσω στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Πάρα την πίεση των Βάσκων στο δεύτερο μέρος, η Μπανταλόνα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 85-79.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Γουίλις και Ρίμπας με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπιλμπάο ξεχώρισαν οι Μπιγκότε και Μινότες με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-37, 62-58, 85-79

Βαλένθια-Μπασκόνια: 67-72

Στο ντέρμπι του Σαββάτου (18/9), οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Η ομάδα από την Βιτόρια πήρε μια διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 17-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30).

Οι "νυχτερίδες"πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 24-12, προσπέρασαν μπροστά στο σκορ και πήραν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-48). Η Μπασκόνια με ένα δικό της επί μέρους σκορ 24-13 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει με 72-67 εκτός έδρας.

Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Γκιεντράιτις με 23 πόντους, με τους Γκρέιντζερ και Κοστέλο να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Βαλένθια διακρίθηκε ο Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους, ενώ ο Τόμπι και ο Πουέρτο είχαν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-36, 54-48, 67-72

Μπέτις-Ανδόρρα; 102-98

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στα πρώτα λεπτά, ενώ η Μπέτις ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Η Ανδόρα πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τρεις πόντους (38-35), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Οι Ανδαλουσιάνοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την ομάδα από το Πριγκιπάτο να μαζεύει την διαφορά και να ισοφαρίζει στο 29' (64-64), αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-64). Οι δύο σύλλογοι πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο και ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (90-90). Η Μπέτις διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε την Ανδόρρα στην παράταση με 102-98.

Δεκάλεπτα: 26-22, 46-38, 65-64, 90-90 (τέλος της κανονικής περιόδου), 102-98 (τέλος της α' παράτασης)