Τενερίφη-Ρεάλ 70-72: Τα...χρειάστηκε η βασίλισσα και τώρα τελικός με Μπαρτσελόνα

Η Τενερίφη πάλεψε και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 72-70, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ για τέταρτη συνεχόμενη φορά, εκεί οπού θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Η Τενερίφη πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας με πιο αποτελεσματικό τρόπο, ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης ακολουθούσε από κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νησιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους μερένγχες να πιέζουν αλλά την Τενερίφη να κρατάει την πρωτοπορία, ενώ στο 28' λεπτό ο Ρούντι Φερνάντες τραυματίστηκε και πήγε στα αποδυτήρια, κάτι που έκανε πιο δύσκολο το έργο της Ρεάλ Μαδρίτης, με τους νησιώτες να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-48).

Η Ρεάλ Μαδρίτης κυρίως με τα καλάθια του Κοζέρ στην τρίτη περίοδο, πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 24-17 και κατάφερε να νικήσει την Τενερίφη, παρά την σθεναρή της αντίσταση της, με 72-70 και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιαμπουσέλε και Κοζέρ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Σερμαντίνι και Χουέρτας με 21 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-14, 37-31, 53-48, 70-72