Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 87-68: Οι Ντέιβις και Χίγκινς την έστειλαν στον τελικό

Η Μπαρτσελόνα διατήρησε την διαφορά που "έχτισε" στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε την Βαλένθια με 87-68, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-16). Οι μπλαουγκράνα διεύρυναν την διαφορά τους στο δεύτερο μέρος με ένα επί μέρους σκορ 18-12 και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-28).

Αν και η Βαλένθια πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Καταλανοί συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά και πήραν προβάδισμα με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-44). Παρότι οι "νυχτερίδες" πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 87-68.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Ντέιβις και Χίγκινς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Χέρμανσον και Πουέρτο με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-16, 45-28, 67-44, 87-68