Ομπραντόιρο-Μπρεογκάν 76-82: Κατέκτησαν το Κύπελλο Γαλικίας

Η Μπρεογκάν επικράτησε της Ομπραντόιρο με 82-76 και κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλικίας.

Η Ομπραντόιρο ξεκίνησε πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16), με την ομάδα από το Λούγκο να μαζεύει την διαφορά και οι δύο σύλλογοι να είναι ισόπαλοι στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Παρά την πίεση της Ομπραντόιρο, η Μπρεογκάν πήρε το προβάδισμα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-51). Αν και η ομάδα από το Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, η Μπρεογκάν διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 82-76, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο Γαλλικίας.

Από την Μπρεογκάν ξεχώρισαν οι Μούσα και Μπελ-Χέις με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ομπραντόιρο διακρίθηκαν οι Μπιρούτις και Μπελάουσκας με 15 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-16, 35-35, 51-54, 76-82