Ρεάλ Μαδρίτης-Χιπουθκόα 97-71: Ο Τάιους έδειξε τον δρόμο προς την νίκη

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Χιπουθκόα με 97-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 27-1, παραμένοντας στην πρώτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-21 και την 19η θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι μερένγχες με ένα επί μέρους σκορ 26-15, κατάφερε να προηγηθεί με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-30).

Η βασίλισσα συνέχισε με ένα επί μέρους 23-16, κάτι που της έδωσε διαφορά 19 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-46). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατεί εντός έδρας την Χιπουθκόα με 97-71.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Τάιους και Λαπροβίτολα με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χιπουθκόα διακρίθηκαν οι Ράντοντσιτς και Μαγκαρίτι με 10 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 42-30, 65-46, 97-71