Μπούργος-Μπαρτσελόνα 77-93: Φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος και πήραν το διπλό

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπούργος με 93-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 25-3 και την δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 17-8 και την πέμπτη θέση.

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στα πρώτα λεπτά, με την Μπούργος να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-13). Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 15-3 ισοφάρισε στο τέλος του ημιχρόνου (32-32).

Οι μπλαουγκράνα φόρτσαραν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 35-20, με αποτέλεσμα να έχουν προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-52). Αν και η Μπούργος μείωνε την διαφορά, η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας με 93-77.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Κούριτς και Μίροτιτς με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπούργος διακρίθηκαν οι Ρένφρο και Κράβιτς με 13 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-13, 32-32, 52-67, 77-93