Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 97-82: Οι μπλαουγκράνα νίκησαν το ελ κλάσικο, αλλά τραυματίστηκαν τρεις παίκτες τους

Η Μπαρτσελόνα πήρε το ελ κλάσικο και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 97-82, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 22-5, ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 21-6.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους σε δύο περιπτώσεις, αλλά η Ρεάλ ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 17-4, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17). Παρότι οι μπλάνγκος είχαν επτά πόντους προβάδισμα στο 15' λεπτό (35-28). οι μπλαουγκράνα με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 30-22, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (47-46).

Η καταλανική ομάδα ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-17, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-63). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 97-82. Οι μπλαουγκράνα είχαν τραυματίες τον Κόρι Χίγκινς με ενοχλήσεις στη μέση, τον  Γιαν Βέσελι με πρόβλημα στο γόνατο και τον Άλεξ Αμπρίνες με πρόβλημα στο γόνατο.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Σατοράνσκι με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Μούσα και Γιαμπουσελέ με 20 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-24, 47-46, 78-63, 97-82