Ζαλγκίρις-Σιολιάι 84-60: Με σβηστές τις μηχανές επικράτησαν οι πράσινοι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Σιολιάι με 84-60 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-15.

Αν και η Σιολιάι πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 5' λεπτό (12-5), με την Ζαλγκίρις να ανεβάσει ρυθμό στα επόμενα πέντε λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Οι "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 23-10 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-44). Η Ζαλγκίρις Κάουνας διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Σιολιάι με 84-60.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ντίμσα και Ουλανόβας με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Σιολιάι ξεχώρισε ο Μάνγκας με έντεκα πόντους, ενώ οι Ντανουσεβίτσιους και Στανκεβίτσιους είχαν από εννέα πόντους έκαστος.

Οι "πράσινοι θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν Μονάχου την Μεγάλη Παρασκευή (14/4), οπού χρειάζονται νίκη οπωσδήποτε, αφού σε περίπτωση ήττας της Μπασκόνια από τον Ολυμπιακό, προκρίνεται η Ζαλγκίρις Κάουνας.

Δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 64-44, 84-60