Λεβαλουά-Στρασμπούρ 93-80: Με απίθανό double double του Γουεμπανιάμα

Η Λεβαλουά νίκησε εντός έδρας την Στρασμπούρ με 93-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-9, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-15.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Λεβαλουά να έχει τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-24). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-41).

Οι "κίτρινοι-μπλε" κράτησαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-62). Η Λεβαλουά διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Στρασμπούρ με 93-80.

Από την Λεβαλουά διακρίθηκαν οι Γουεμπανιάμα (16ρ. και 4 ασίστ) κα Κονατέ (5ρ. και 4 ασίστ) με 29 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Λακόμπ και Κούρουκς με 17 και 14 πόντους.

Ο Γουεμπανιάμα έκανε το 12ο φετινό του12th double-double και σε δέκατο παιχνίδι έχει πάνω από 25 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-24, 49-41, 73-62, 93-80