Ναντέρ-Βιλερμπάν 61-82: Με σβηστές τις μηχανές επικράτησαν οι ασπρόμαυροι

Η Βιλερμπάν νίκησε εκτός έδρας την Ναντέρ με 82-61 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-9, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 8-15. Οι "ασπρόμαυροι" θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας τον Παναθηναικό, την Πέμπτη (16/3), για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Πιο δυνατή αρχή για την Βιλερμπάν, η οποία επέβαλλε τον ρυθμό της και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο παρά την πίεση της Ναντέρ και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (43-39).

Η ομάδα του κόουτς Τι Τζέι Πάρκερ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-10, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-49). Η Βιλερμπάν διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ναντέρ με 82-61.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Νουά και Τάιους με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Ναντέρ ξεχώρισε ο Πινό με 14 πόντους, ενώ οι Μπράουν και Βάνγουιν έβαλαν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 49-69, 61-82