Ζαλγκίρις-Ρίτας 94-100: Ήττα στο ντέρμπι για τους πράσινους ενόψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό

Η Ρίτας νίκησε εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 100-94 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-5, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 18-4. Υπενθυμίζουμε ότι οι γηπεδούχοι θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό, την Πέμπτη (16/3), για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ρίτας Βίλνιους έκανε πιο δυναμική αρχή στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21).  Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ζαλγκίρις να έχει διαφορά τεσσάρων πόντων στο 17' λεπτό (42-38), αλλά οι φιλοξενούμενοι με επτά σερί πόντους, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι "κόκκινοι" έλεγχαν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά το γεγονός ότι η διαφορά έμεινε χαμηλά, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-67). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο (32-27), η Ρίτας διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 100-94.

Από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Νόρμαντας και Φόστερ με 30 και 28 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους και Σμιτς με 21 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα:  21-24, 42-45, 67-68, 94-100