Βιλερμπάν-Στρασμπούρ 78-72: Ίδρωσαν αλλά πήραν την νίκη οι ασπρόμαυροι

Η Βιλερμπάν νίκησε εντός έδρας την Στρασμπούρ με 78-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-9, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 10-12.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές στην αρχή του αγώνα, με την Βιλερμπάν να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και για αυτό ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Αν και η Στρασμπούρ ισοφάρισε στο 13' λεπτό (24-24), οι "ασπρόμαυροι" είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-42).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-10, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-59). Η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-9, κατάφερε να νικήσει την Στρασμπούρ με 78-72.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Ντε Κολό και Ομπασοχάν με 16 πόντους έκαστος. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Κιν και Μάσσα με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-18, 49-42, 59-63, 78-72