Μονακό-Ναντέρ 108-87: Άνετη επικράτηση για την ομάδα του Πριγκιπάτου

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Ναντέρ με 108-87 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-4, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 8-14. Η ομάδα του Πριγκιπάτου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό εντός έδρας, την Τετάρτη (8/3, 22:00) και την Μπασκόνια εκτός έδρας, την Παρασκευή (10/3).

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στην αρχή του αγώνα και ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-25). Η Μονακό ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (30-29), με την ομάδα του Πριγκιπάτου να προστατεύει το προβάδισμα της και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-65). Η Μονακό πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-22, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ναντέρ με 108-87.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μακούντου και Ντιαλλό με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Ναντέρ ξεχώρισαν οι Χόρνσμπι και Χαλίλοβιτς με 26 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-25, 46-36, 76-65, 108-87