Μακάμπι Τ.Α.-Νες Ζιόνα 85-73: Η ομάδα του Κάτας προκρίθηκε στον τελικό του State Cup

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε την Νες Ζιόνα με 85-73 και προκρίθηκε στον τελικό του State Cup του Ισραήλ.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στην αρχή του αγώνα, με την Νες Ζιόνα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-36).

Η "ομάδα του λαού" πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-53). Αν και η Νες Ζιόνα μείωσε την διαφορά, με ένα επί μέρους σκορ 20-16, η Μακάμπι Τελ Αβιβ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 85-73.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Μπράουν και Νίμπο με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 69-53, 85-73