Λιετκαμπέλις-Ρίτας 77-78: Το γύρισαν οι κόκκινοι στο τέλος και έχουν το πρώτο «match ball»

Με ανατροπή η Ρίτας νίκησε εκτός έδρας την Λιετκαμπέλις με 78-77 και έκανε το 3-1 στην σειρά του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Λιετκαμπέλις να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Η Ρίτας πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-16, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-38).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-7, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-54). Αν και η Λιετκαμπέλις είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, η Ρίτας με ένα επί μέρους σκορ 9-1 στα τελευταία λεπτά, νίκησε εκτός έδρας με 78-77 και έκανε το 3-1 στην σειρά του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Σμιθ και Νορμάντας με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιετκαμπέλις ξεχώρισαν οι Καλαιτζάκης (6ρ. και μία ασίστ) και Όρελικ με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-19, 38-47, 58-54, 77-78