Ρίτας-Λιετκαμπέλις 85-63: Στο ρελαντί έκανε το 2-1 στην σειρά η ομάδα του Βίλνιους

Η Ρίτας Βίλνιους νίκησε εντός έδρας την Λιετκαμπέλις με 85-63 και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η Ρίτας άρχισε τον αγώνα πολύ δυνατά και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-9). Η ομάδα από την Βίλνιους ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-18, προηγήθηκε με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-27).

Οι "κόκκινοι" κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-45). Η Ρίτας συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Λιετκαμπέλις με 85-63.

Από την Ρίτσας διακρίθηκαν οι Ραντζεβίτσιους και Γκιρντζιούνας με 14 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Λιετκαμπέλις ξεχώρισαν οι Γκάγκιτς και Καλαιτζάκης με 13 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-9, 51-27, 67-45, 85-63