Παρί-Μονακό 69-76: Με καθοριστικούς Μπέικον και Τόμας

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Παρί με 76-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-7 (2η θέση), με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 8-15 (15η θέση). Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του Πριγκιπάτου θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό, την Τετάρτη (23/3), ενώ θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια, την Παρασκευή (25/3).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μονακό με ένα επί μέρους σκορ 9-3, να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν ρυθμό στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-52). Αν και η Παρί πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Μονακό νίκησε εκτός έδρας με 79-69.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπέικον και Τόμας με 16 πόντους έκαστος. Από την Παρί ξεχώρισαν οι Μπόατραιτ και Σλέβα με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-22, 36-41, 52-64, 69-76