Σασάρι-Βίρτους 69-72: Η ομάδα του Σκαριόλο έκανε την ανατροπή και κατέκτησε το ιταλικό σούπερ καπ

Η Βίρτους Μπολόνια υπό τις οδηγίες του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο νίκησε την Σάσαρι στον τελικό με 72-69 και κατέκτησε το ιταλικό σούπερ καπ για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βίρτους Μπολόνια να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά η Σάσαρι ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Οι μπλε είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε πολλές περιπτώσεις έκαναν μεγάλα σερί, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-43).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (14-10), με τους "ασπρόμαυρους" να πιέζουν και για αυτό ισοφάρισαν στο 22' λεπτό (49-49), αλλά οι "νησιώτες" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-57). Η Βίρτους Μπολόνια έκανε ένα επί μέρους σκορ 15-10 και ανέτρεψε τα δεδομένα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να νικήσει την Σάσαρι με 72-69 και να κατακτήσει το ιταλικό σούπερ καπ.

Aπό την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μίκι και Μπελινέλι με 13 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-23, 49-43, 59-57, 69-72