Αρμάνι-Βίρτους 64-72: Πήραν την ματσάρα οι ασπρόμαυροι και το εισιτήριο για τον τελικό

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 72-64 στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για το τελικό του ιταλικού σούπερ καπ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σάσαρι.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Αρμάνι να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (12-8). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (14-14), με τους "κόκκινους" να έχουν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (26-22).

Και πάλι οι ομάδες δεν ήταν παλύ αποδοτικές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (14-12), με τους "ασπρόμαυρους" με δέκα σερί πόντους, να προσπερνούν μπροστά με +2 (36-34, 28' λεπτό). Οι Μιλανέζοι βρήκαν απαντήσεις στα εναπομείναντα λεπτά του δεκαλέπτου και με τέσσερις σερί πόντους, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (38-36). Η ομάδα από την Μπολόνια είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, αλλά λόγω πολλών λαθών έδωσε το δικαίωμα στην Αρμάνι Μιλάνο ακόμη και για νίκη στα 2.5'' για το τέλος, αφού είχαν τέσσερις βολές λόγω του φάουλ του Μίκι στο Μπάρον και την τεχνική ποινή του κόουτς Σκαριόλο. Ο Μπάρον έβαλε τις τρεις βολές από τις τέσσερις και το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (59-59). Η Βίρτους Μπολόνια ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 13-5, νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 72-64 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του ιταλικού σούπερ καπ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σάσαρι.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Ογιελέγε και Μίκι με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Χολ και Μπάρον με 19 και δώδεκα πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-8, 26-22, 38-36, 59-59 (κ.α.), 64-72.