Σάσαρι-Αρμάνι 69-87: Προκρίθηκαν στους τελικούς οι Μιλανέζοι

Η Αρμάνι νίκησε εκτός έδρας την Σάσαρι με 87-69, κάνοντας το 3-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Σάσαρι είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παρά την πίεση της Αρμάνι, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-15, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-34).

Οι Μιλανέζοι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-53). Η Αρμάνι συνέχισε δυναμικα΄στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Σάσαρι με 87-69, κάνοντας το 3-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Μπαλντάσο και Ροντρίγκεθ με 17 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Ρόμπινσον και Μπιλάν (10ρ.) με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-17, 34-47, 53-71, 69-87