Βίρτους-Ντερτόνα 91-70: Με υπογραφή των Τεόντοσιτς και Σενγκέλια

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Ντερτόνα με 91-70 και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Καλύτερα ξεκίνησε στον αγώνα η Ντερτόνα, η οποία παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Καταιγιστική ήταν η Βίρτους Μπολόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-9, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-35).

Οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-20, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-55). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε την διαφορά γύρω στο +20 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ντερτόνα με 91-70.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Τεόντοσιτς και Σενγκέλια με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ντερτόνα ξεχώρισαν οι Μακούρα και Ντάουμ με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-26, 41-35, 72-55, 91-70