Αρμάνι-Πέζαρο 87-59: Με οδηγό τον Ντατόμε οι Μιλανέζοι κατέκτησαν το Κύπελλο

Η Αρμάνι Μιλάνο καθάρισε την υπόθεση τελικός από το ημίχρονο και επικρατώντας της Πέζαρο με 87-59, κατάφερε να κατακτήσει το Κύπελλο Ιταλίας.

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15).  Στην δεύτερη περίοδο, οι Μιλανέζοι πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 27-6, πήραν προβάδισμα με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-21).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αν και η Αρμάνι συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της με ένα επί μέρους σκορ 26-15, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 38 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-36). Η Πέζαρο μείωσε με ένα δικό της επί μέρους σκορ 11-4 στο 35' (78-47), αλλά η Αρμάνι Μιλάνο διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε με 87-59

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισε ο Ντατόμε με 15 πόντους, ενώ από την Πέζαρο διακρίθηκε ο Τσάιν με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και μία ασίστ

Περίοδοι: 21-15, 48-21, 74-36, 87-59