Μπρίντιζι-Πέζαρο 69-74: Με υπογραφή Ρόμπινσον στον τελικό η ομάδα του Ρέπεσα

Η Πέζαρο άντεξε την πίεση της Μπρίντιζι και νίκησε με 74-69 την ομάδα της Νότιας Ιταλίας, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου της γειτονικής χώρας, οπού θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (7-6), με την Πέζαρο να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-12).  H ομάδα από το Μάρκε πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 26-16 και είχε προβάδισμα 13 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (41-28).

Η Μπρίντιζι ξεκινήσε απειλητικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα δικό της επί μέρους σκορ 17-11 μείωσε την διαφορά, αλλά η "Βουέλε" παρέμεινε μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-45). Αν και η Μπρίντιζι μείωσε κιάλλο την διαφορά, η Πέζαρο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 74-69, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, οπού εκεί θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Από την Μπρίντιζι ξεχώρισαν οι Τόμπσον και Πέρκινς με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Πέζαρο διακρίθηκε ο Ρόμπινσον με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 28-41, 45-52, 69-74