Ιταλία: Έκανε σεφτέ η Κρεμόνα με... μαγικό Ποέτα, άνετα η Φορτιτούντο

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Ιταλικού πρωταθλήματος, οι Βανόλι Κρεμόνα και Φορτιτούντο Μπολόνια νίκησαν τις Βίρτους Μπολόνια και Τριέντο το Σάββατο (10/10).

Αναλυτικά:

Βίρτους Μπολόνια-  Βανόλι Κρεμόνα: 92-95

Η Βανόλι Κρεμόνα έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της (20-10), ενώ ήταν στο ημίχρονο μπροστά με δέκα πόντους (46-36). H ομάδα της Λομβαρδίας πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους 34-23 στην τρίτη περίοδο (80-59). Η Βίρτους Μπολόνια υπό τις οδηγίες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, έκανε ότι μπορούσε στην τέταρτη περίοδο για να ανατρέψει το παιχνίδι, αλλά ν Βανόλι Κρεμόνα τελικώς νίκησε με 95-92, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο Ιταλικό πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Τεόντοσιτς και Άνταμς με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βανόλι Κρεμόνα ξεχώρισαν οι  Ποέτα και Χομς με 28 και 23 πόντους.

Ιδιαίτερα ο Ποέτα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, έχοντας 7/8 τρίποντα.

Περίοδοι: 10-20, 36-46, 59-80, 92-95

Φορτιτούντο Μπολόνια-Τρέντο: 93-70

Η Φορτιτούντο Μπολόνια βρέθηκε μπροστά από τα πρώτα λεπτά (23-16) και ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 14 πόντους (48=34). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 32-18 ξέφυγαν με 28 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-52). Η Φορτιτούντο διατήρησε το προβάδισμα, όσο και αν η Τρέντο ήθελε να μειώσει το σκορ και η ομάδα της Μπολόνια νίκησε με 93-70.

Από την Φορτιτούντο Μπολόνια διακρίθηκαν οι Φαντινέλι και Αραντόρι με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τρέντο ξεχώρισαν οι Μέι και Γουίλιαμς με 17 και 13 πόντους.

Περίοδοι:  23-16, 48-34, 80-52, 93-70