Ούλμ-Μπάγερν 77-81: Τα...χρειάστηκαν οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας την Ούλμ με 81-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-7.

Αν και η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με εφτά πόντους στα πρώτα λεπτά (7-0), η Ουλμ διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και είχε προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21).  Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και στους πέντε πόντους (26-21), αλλά οι Βαυαροί με ένα επί μέρους σκορ 12-4, πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους (33-28). Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά κατάφεραν να είναι με δύο πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Η Μπάγερν Μονάχου δεν έχασε το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος, με την Ούλμ όμως να είναι άκρως ανταγωνιστική και να πιέζει στα όρια τους φιλοξενούμενους. Οι Βαυαροί όμως κατάφεραν να νικήσουν 81-77 και σημείωσαν την 13η τους νίκη στο Γερμανικό πρωτάθλημα.

Από την Ουλμ ξεχώρισε ο Οσετκόφσκι με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ οι Κλεπέιτζ, Καουπέιν και Φίλιπς σκόραραν από 11 πόντους έκαστος. Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Λούσιτς και Ζίπσερ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 23-21, 38-40, 54-58, 77-81