Γκραν Κανάρια-Προμηθέας 81-62: Πάλεψε για ένα ημίχρονο, πρωτιά για τους νησιώτες

Η Γκραν Κανάρια υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Προμηθεα με 81-62, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 8-2 (1η θέση), ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 2-8 (10η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και την Γκραν Κανάρια να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-12). Αν και η Ισπανική ομάδα προηγήθηκε με πέντε πόντους (22-17, 13' λεπτό), ο Προμηθέας πέρασε στην αντεπίθεση με ένα επί μέρους σκορ 21-14, προσπέρασε και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-36).

Οι "νησιώτες" ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-7, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-45). Η Γκραν Κανάρια συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Προμηθέα με 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62

On Fire: Ο Έννις της Γκραν Κανάρια με 18 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 23:37 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 79-58 (οι 21 πόντοι διαφοράς για την Γκραν Κανάρια στο 37' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκαν οι Έννις (3ρ. και μία ασίστ) και Ντιόπ (5ρ. και μία ασίστ) με 18 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οΡέι (3ρ. και δύο ασίστ) και ο Χαντ (4ρ.) με 17 και 15 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 15% του Προμηθέα στα τρίποντα, με την Γκραν Κανάρια να έχει 45%.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Κλιβάζ, Χάντζιτς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.