Μπουρζ-Τσεντεβίτα Ολίμπια 76-69: Άνετη νίκη για τους Γάλλους παρά την «24αρα» του Γιόγκι Φέρελ

Η Μπουρζ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 76-69, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 4-7 (7η θέση), ενώ οι Σλοβένοι έπεσαν στο 3-7 (9η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπουρζ να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τους δύο συλλόγους να είναι ισόπαλοι στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Η Γαλλική ομάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-5, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-25).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-52). Η Μπουρζ κράτησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 76-69.

Από την Μπουρζ διακρίθηκαν οι Σούρμπι (4ρ.) και Τζουλιέν (4ρ. και δέκα ασίστ) με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεχώρισε ο Φέρελ με 24 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ, με τους Μπλάζιτς (8ρ. και μία ασίστ) Μούριτς (12ρ. και δύο ασίστ) να έχουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-20, 37-25, 59-52, 76-69