Προμηθέας-Βαλένθια 68-71: Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Πατρινούς από τις "νυχτερίδες"

Ο Προμηθέας κόντραρε στα ίσα την Βαλένθια, η οποία είχε πέντε απουσίες λόγω κρουσμάτων κορονοιού σε παίκτες, με την Ισπανική ομάδα να επικρατεί εκτός έδρας με 71-68 και ανέβηκε στο 7-3, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 2-7 και την 10η θέση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του παιχνιδιού, με την Βαλένθια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14). Αν και ο Προμηθέας μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (36-35).

Η ομάδα από την Πάτρα βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με εννέα σερί πόντους, πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (49-43, 25' λεπτό). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην τέταρτη περίοδο, με την Βαλένθια με ένα επί μέρους σκορ 19-11, να επικρατεί εκτός έδρας του Προμηθέα με 71-68.

Δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71

On Fire: Ο Δημήτρης Αγραβάνης του Προμηθέα με 22 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 54-35 (Οι εννέα πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 35' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Αγραβάνης και Ρέι με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τόμπει (9ρ.) και Ντιμιτρίγιεβιτς με 22 και 10 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 48.8% του Προμηθέα στα δίποντα, με την Βαλένθια να έχει 61.1%.

Διαιτητές: Λεζκάνο, Ραντοίκοβιτς, Βν ντε Μπρόεκ