Μπούντουσνοστ-Μπουρσασπόρ 83-82: Νίκη και πρωτιά με καθοριστικούς Μίτσοφ και Ριντ

Η Μπούντουσνοστ επικράτησε της Μπουρσασπόρ με 83-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-2 και την πρώτη θέση, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στην όγδοη θέση με ρεκόρ 3-6.

Η Μπουρσασπόρ άρχισε πιο δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-18). Η Τουρκική ομάδα διατήρησε την διαφορά της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-42).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και δημιούργησε μια διψήφια διαφορά πόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-58). Η Μπούντουσνοστ βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-9, ξαναμπήκε στο παιχνίδι και η αναμέτρηση έγινε θρίλερ, με την ομάδα από το Μαυροβούνιο να επικρατεί εντός έδρας της Μπουρασπόρ με 83-82.

Από την Μπούντουσνοστ διακρίθηκαν οι Μίτσοφ (7ρ.) και Ριντ (12ρ. και μία ασίστ) με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπουρσασπόρ ξεχώρισε ο Φρίμαν με 22 πόντους, με τους Ντουντζίνσκι και Νίνταμ να σκοράρουν από 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-29, 42-52, 58-73, 83-82