Τσεντεβίτα Ολίμπια-Βίρτους 101-104: Οι ασπρόμαυροι νίκησαν τον διαστημικό Φέρελ

Η Βίρτους Μπολόνια "απέδρασε" από την έδρα της Τσεντεβίτα Ολίμπια στην πρωτεύουσα της Σλοβενίας, Λιουμπλιάνα, επικρατώντας με 104-101 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-2, ενώ η Σλοβενική ομάδα έπεσε στο 2-4.

Η Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-25).  Η Τσεντεβίτα Ολίμπια παρότι ήταν κατά κύριο λόγο πίσω στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πλήρως ανταγωνιστική και ισοφάρισε στο 19' λεπτό (53-53), με τον Μίλος Τεόντοσιτς με εύστοχη βολή να διαμορφώνει το 54-53 στο σκορ του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν τα καλά τους χρονικά σημεία, ενώ ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-82). Η Βίρτους Μπολόνια πήρε τα ηνία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 104-101.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Τεόντοσιτς με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεχώρισε ο πρωην παίκτης του Παναθηναικού, Γιόγκι Φέρελ με 24 πόντους, έντεκα ασίστ, τρία ριμπάουντ και 38 πόντους στο ράνγκινγκ, ενώ οι Μούριτς και Όμιτς είχαν από 18 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-29, 53-54, 82-82, 101-104