Ερ. Αστέρας-Ζαντάρ 96-98: Οι Κροάτες αναγκάσαν τους ερυθρόλευκους στην πρώτη τους ήττα

Η Ζαντάρ νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 98-96 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-2, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-41). Οι Κροάτες είχαν διαφορά ακόμη και στο +19 (75-56, 26' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, Οι γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν την απόσταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-66). Ο Ερυθρός Αστέρας φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 30-23, με την Ζαντάρ να βρίσκει λύσεις και για αυτό νίκησε εκτός έδρας με 98-96.

Από την Ζαντάρ διακρίθηκαν οι Γιορντάνο και Ντρέζνιακ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Μπεντίλ (9ρ. και τρεις ασίστ και Βιλντόσα (1ρ. και έντεκα ασίστ) με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 66-75, 96-98