Παρτιζάν – Φωνές για την διαιτησία του δεύτερου τελικού με τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών της ABA Liga απέναντι στην Παρτιζάν, με το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να τα έχει με την διαιτησία και τα λάθη που έγιναν στην τελευταία περίοδο.

Μάλιστα, με ανακοίνωση της, η διοίκηση της Παρτιζάν ελπίζει τα λάθη αυτά να μην επηρεάσουν την έκβαση της σειράς των τελικών, στους οποίους κρίνεται ένα εισιτήριο για την επόμενη Euroleague.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

"Μετά τον αγώνα της Κυριακής για τον δεύτερο τελικό της ABA League, στον οποίο η Παρτίζαν ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 85-81, η ομάδας μας ζήτησε την εμπειρογνωμοσύνη του διαιτητή για όλες τις αποφάσεις που πάρθηκαν κατά τη διάρκεια του αγώνα. Σήμερα το απόγευμα κατατέθηκαν στα σωματεία τα αποτελέσματα όπως επίσης και η γνώμη της επιτροπής διαιτητών και έγραφαν: "Επτά διαιτητικά λάθη σε βάρος της Παρτίζαν. Τέσσερα διαιτητικά λάθη σε βάρος του Ερυθρού Αστέρα"

Ιδιαίτερο αξιοπερίεργο είναι το γεγονός ότι το ποσοστό λάθους στο τελευταίο τρίμηνο ήταν τέσσερα σε βάρος της Παρτίζαν και κανένα σε βάρος του Ερυθρού Αστέρα . Από τα τέσσερα λάθη, τα τρία έγιναν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Πρόκειται για τα άδικα φάουλ του Γουόλτερς επί του Λεντέγια και του Μίτροβιτς επί του Λεσόρ, 57 και 56 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αντίστοιχα, καθώς και για την κατακυρωμένη παράβαση του Λεσόρ μετά από ελεύθερη βολή 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο διαιτητής επιβεβαίωσε κατηγορηματικά ότι τα λάθη επηρέασαν άμεσα την τελική έκβαση του αγώνα, αν και δεν ήταν πάρα πολλά στο τελικό σύνολο για όλα τα 40 λεπτά του αγώνα.

Η Παρτίζαν εκφράζει την ελπίδα ότι μετά από αυτή την εμπειρία, τα λάθη του διαιτητή δεν θα έχουν πλέον άμεσο αντίκτυπο στην τελική έκβαση των αγώνων της τελικής σειράς".