Ερ. Αστέρας-Παρτιζάν 85-81: Ο Κάλινιτς πήρε το όπλο του

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε εντός έδρας της Παρτιζάν με 85-81 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών της Αδριατικής λίγκας.

Δυνατά μπήκαν οι ερυθρόλευκοι στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-18). Αν και η Παρτιζάν προσπάθησε να μειώσει στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε την διαφορά του και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Οι γηπεδούχοι "έχτισαν" μια απόσταση ασφαλείας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-53). Η Παρτιζάν βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις. Ο Ερυθρός Αστέρας ξαναπήρε την πρωτοπορία και κατάφερε να διαχειριστεί αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικήσει τους ασπρόμαυρους με 85-81, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στην σειρά των τελικών της Αδριατικής λίγκας.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Κάλινιτς και Μίτροβιτς με 25 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Αβράμοβιτς και Λεσόρτ με 21 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-18, 47-40, 60-53, 85-81