Ερ. Αστέρας-Μπούντουσνοστ 85-79: Μια ανάσα από τον τίτλο του οι ερυθρολεύκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας άντεξε στην ένταση της Μπούντουσνοστ και επικράτησε με 85-79, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στους τελικούς της Αδριατικής λίγκας και να βρίσκεται μια νίκη μακριά από τον τίτλο.

Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-17). Παρά την πίεση της Μπούντουσνοστ, οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν σε διψήφια επίπεδα και πήρε προβάδισμα με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-41).

Η ομάδα από το Μαυροβούνιο έφερε τα πάνω-κάτω στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με ένα επί μέρους σκορ 29-8 και για αυτό ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-63). Ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-9, κατάφερε να διαχειριστεί αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικήσει με 85-79. Οι ερυθρόλευκοι με αυτήν την νίκη έκαναν το 2-0 και το Σάββατο (22/5), θα είναι σε θέση να κάνει την τρίτη της νίκη και να πάρει τον τίτλο της Αδριατικής λίγκας.

Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Ντόμπριτς και Λόιντ με 27 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπούντουσνοστ διακρίθηκαν οι Νίκολιτς και Κόμπς με 26 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 30-17, 55-41, 63-70, 85-79