Ερ. Αστέρας-Μπούντουσνοστ 82-78: Έκαναν το πρώτο βήμα για τον τίτλο οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας άντεξε στην πίεση της Μπούντουσνοστ και νίκησε με 82-78, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των τελικών της Αδριατικής λίγκας.

Παρότι ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά και είχε τον έλεγχο του αγώνα, η Μπούντουσνοστ πίεσε να μειώσει την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον πρώτο λόγο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (44-38).

Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι η Μπούντουσνοστ προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά, διατήρησαν το προβάδισμα τους και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-55). Ο Ερυθρός Αστέρας διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησε εντός έδρας της Μπούντουσνοστ με 82-78, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών της Αδριατικής λίγκας.

Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Ντόμπριτς και Λόιντ με 23 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπούντουσνοστ διακρίθηκαν οι Ριντ και Ιβάνοβιτς με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 20-20, 44-38, 63-55, 82-78