Μόρναρ-Μπούντουσνοστ 81-92: Οι κυανόλευκοι πήραν την πρόκριση για τα τελικά

Η Μπούντουσνοστ επικράτησε εκτός έδρας της Μόρναρ Μπαρ με 92-81 και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά της Αδριατικής λίγκας.

Αν και η Μόρναρ Μπαρ ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με έξι πόντους (10-4), η Μπούντουσνοστ αντέδρασε και με ένα επί μέρους σκορ 23-10, κατάφερε να πάρει διαφορά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κυανόλυεκους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-50).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Μπούντουσνστ έκανε ένα επί μέρους σκορ 27-17 και ξέφυγε στο σκορ, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στους δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-67). Στην τέταρτη περίοδο, παρά την πίεση της Μόρναρ Μπαρ, οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 92-81, έκαναν το 2-0 στην σειρά και πήραν την πρόκριση για τα τελικά της Αδριατικής λίγκας.

Από την Μπούντουσνοστ ξεχώρισε ο Κόμπς με 21 πόντους, ενώ οι Ντελά Βάλε και Ριντ είχε από 14 πόντους έκαστος. Από την Μόρναρ Μπαρ διακρίθηκαν οι Νίντχαμ και Σμιθ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 20-27, 50-52, 67-79, 81-92