Ερ. Αστέρας-Εφές 94-75: Ο Καμπάτσο κράτησε τους ερυθρόλευκους στο κόλπο για τα playoffs

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Εφές με 94-75 κα ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-15, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 13-13.

Η Εφές είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Αν και η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 13' λεπτό (34-26), ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την ανατροπή και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 29-20, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-45).

Οι ερυθρόλευκοι είχαν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους στο 22' λεπτό (55-45). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με ένα επί μέρους σκορ 11-4, πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 29' λεπτό (67-66). O Πετρούσεβ με δίποντο έδωσε ξανά τα ηνία στους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-67). Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-8, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Εφές με 94-75.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Καμπάτσο και Ντόμπριτς με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Ζίζιτς και Μπομπουά με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75