Βίρτους Μπ. – Μπασκόνια 88-83: Παραμένει σε τροχιά Play Offs η Μπολόνια

Νίκη που την κρατά ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας σημείωσε η Βίρτους, που επικράτησε με 88-83 της Μπασκόνια, τους Βάσκους, όμως, να κρατάνε το υπέρ τους +11 από το πρώτο παιχνίδι. Στο 12-13 ανέβηκε η Μπολόνια, στο 13-12 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Μπολόνια, όπως φαίνεται και από το του ημιχρόνου. Η Μπασκόνια έδειχνε να πατά αρκετά καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Γκεντράιτις, έτρεξε ένα 0-9 μετατρέποντας το 13-10 σε 13-13, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-19, χάρη σε τρίποντο του Μπελινέλι. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 15’ (27-31). Δύο τρίποντα του Μπελινέλι έβαλε την Βίρτους μπροστά με 33-31, με τον Σενγκέλια να βάζει τους γηπεδούχους στο +4 (44-40), προτού ο Τόμπσον γράψει το 44-41 του ημιχρόνου.

Ίδια η εικόνα και στο β’ μέρος, με την Βίρτους να προηγείται με 56-48, την Μπασκόνια, όμως, να τρέχει ένα 10-2, ισοφαρίζοντας σε 58-58, τους γηπεδούχους, όμως, να κρατάνε τα καλύτερα για το φινάλε του δεκαλέπτου, μετατρέποντας το 63-62 σε 68-62. Πλέον οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κυνηγώντας και την ανατροπή του -11 της Βιτόρια, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Ακόμα κι έτσι, όμως, το καλάθι του Τεόντοσιτς στο 38’ για το 81-76, έβαλε την Βίρτους στην… θέση του οδηγού, με τους Ιταλούς να φτάνουν στην νίκη με 88-83.

Ο Τεόντοσιτς με 17 πόντους και επτά ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Βίρτους, με τον Μπελινέλι να έχει 15 πόντους και τον Σενγκέλια 12, ενώ για την Μπασκόνια, ο Γκεντράιτις είχε 25 πόντους και οι Τόμπσον και Χομ από 15 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-41, 68-62, 88-83