Μπαρτσελόνα-Μονακό 80-70: Οι μπλαουγκράνα υπέταξαν το Πριγκιπάτο με κορυφαίο τον Σατοράνσκι

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μονακό εντός έδρας με 80-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-8, ενώ η ομάδα του Πριγκιπάτου έπεσε στο 15-10.

Πιο δυνατό ξεκίνημα έκανε η Μπαρτσελόνα, η οποία επιβλήθηκε στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν ανοδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-39).

Αν και η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57). Η Μπαρτσελόνα ρύθμισε το παιχνίδι της και διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο, για αυτό και νίκησε εντός έδρας την Μονακό με 80-70.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Σατοράνσκι με 15 πόντους, με τους Χίγκινς και Βέσελι να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζίμς με 14 πόντους, ενώ οι Ντιαλό και Λόιντ σκόραραν από 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 50-39, 65-57, 80-70